Sukces sklepu z AGD czy producenta sprzętu tego typu jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest wprowadzanie na rynek nowości, które przyciągną uwagę klientów i zachęcą ich do zakupu. Na nowy asortyment potrzebne jest miejsce w magazynach, w których często zalegają stoki. Obecnie firma może je odsprzedać, zyskując przestrzeń i pozbywając się problemu. Czy handel stokami AGD jest opłacalny?

Czym są stoki magazynowe AGD?

Pojęcie stoków magazynowych nie jest popularne wśród konsumentów. Często korzystają oni z ofert wyprzedażowych, nie mając świadomości, że to właśnie one są przedmiotem handlu. Pod tym terminem kryją się bowiem wszystkie pozostałości po planowej sprzedaży, począwszy od końcówek serii, przez nadwyżki produkcyjne, po towary z wcześniejszych kolekcji, które nie znajdują już zainteresowania klientów.

Taki asortyment najczęściej znajdziesz w branży odzieżowej, w której firmy same organizują kosztowne w utrzymaniu sklepu outletowe. Stoki nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla tej gałęzi przemysłu. Na rynku możesz też spotkać produkty z innych grup asortymentu, w tym stoki magazynowe AGD. Obejmują one zarówno duże urządzenia, takie jak pralki czy lodówki, jak i mniejszy sprzęt różnego typu.

Jakie korzyści niesie za sobą handel stokami AGD?

Odpowiedź na pytanie, czy handel stokami AGD jest opłacalny, warto poprzedzić wskazaniem korzyści, jakie niesie za sobą taka działalność. Są one obustronne. Na takich transakcjach zyskuje zarówno producent, sklep czy hurtownia, która odsprzedaje nadwyżki, jak i firma, która je odkupuje i przeznacza do dalszej dystrybucji. Dla tych pierwszych plusami są między innymi:

  • opróżnienie przestrzeni magazynowej z przeznaczeniem na nowe produkty,
  • ograniczenie kosztów związanych z magazynowaniem niechodliwych towarów, w tym również tych związanych z wynajmem magazynów,
  • ograniczenie strat, jakie niesie ze sobą długie składowanie towaru (towar zalegający w magazynie ulega niszczeniu i traci na wartości),
  • gwarancja, że cały stok zostanie sprzedany,
  • natychmiastowy przypływ znacznych kwot pieniędzy zamrożonych w towarze.

Handel stokami magazynowymi AGD zapewnia też korzyści firmie, która odkupuje nadwyżki i zajmuje się ich dystrybucją. Do najważniejszych zalicza się znacznie większy zysk niż ten, jaki można osiągnąć w przypadku zakupu towarów pochodzących wprost z produkcji. Istotą takiej sprzedaży problematycznych towarów jest możliwość ich szybkiego pozbycia się. Dlatego stoki magazynowe AGD są odsprzedawane po niższych cenach. W efekcie ich nowy dystrybutor może zarobić więcej na każdej pralce, lodówce czy robocie kuchennym.

Czy handel stokami magazynowymi AGD się opłaca?

Jak zawsze w sytuacji, gdy w grę wchodzi handel różnymi towarami, sukces i zyski zależą od wielu czynników. Zaliczają się do nich jakość stokowych produktów, ich ilość, czas „przeterminowania”, czy kanały sprzedażowe i metody stosowane przez dystrybutora. Zazwyczaj jednak firmy, których specjalnością jest handel stokami AGD, wiedzą, jak dotrzeć do klientów, gdzie znaleźć rynki zbytu oraz jak promować swój asortyment, aby odsprzedać go z dużym zyskiem.

Nie bez znaczenia jest fakt, że stoki magazynowe AGD zaliczają się do tych najpopularniejszych – zaraz za stokami obejmującymi produkty z grupy chemii spożywczej, a tuż przed odzieżowymi. Nadwyżki magazynowe zazwyczaj obejmują urządzenia wysokiej jakości, znanych i lubianych marek. Z pewnością niejeden klient skusi się na pralkę czy lodówkę w okazyjnej cenie, nawet jeśli nie pochodzi ona z najnowszej serii lub jest produktem powystawowym.

Jesteś zainteresowany współpracą?
Skontaktuj się z nami.